Pipe Markers
- (72)
- (88)
- (27)
- (1)
- (1)
- (3)
- (53)
- (54)
- (166)
- (6)
- (5)
- (27)
- (10)
- (273)
- (3)
- (175)
- (19)
- (407)
- (8)
- (15)
- (20)
- (3)
- (104)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (99)
- (1)
- (1)
- (6)
- (229)
- (105)
- (122)
- (41)
- (287)
- (15)
- (83)
- (13)
- (399)
- (553)
- (309)
- (90)
- (481)
- (115)
- (24)
- (36)
- (179)
- (23)
- (245)
- (157)
- (2)
- (2)
- (11)
- (16)
- (33)
- (36)
- (6)
- (18)
- (23)
- (36)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (63)
- (56)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
Brady™ Economy-To-Go Pipe Markers
Economy-To-Go Pipe Markers are made of economical B-736 surface printed plastic for use on smooth, clean, dry pipe surfaces. Markers withstand temperatures from -40°F to 212°F.
| Thickness (Metric) | 0.083 mm |
|---|---|
| Height (Metric) | 5.08 cm |
| Description | Pipe Marker |
| Width (English) | 12 in. |
| Life Span | Up to 2 Years |
| Temperature Range (English) | -40 to 212°F |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Plastic |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +100°C |
| For Use With (Application) | Ideal for use on clean, dry pipes, each marker has a diecut design which enables each label and arrow to be applied in the selected flow directions |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent,Pressure-sensitive |
| Height (English) | 2 in. |
Brady™ Roll Form Pipe Marker: MILL WATER
Provide clear notice to workers by identifying pipe contents and flow without the hassle of precise measurement around a pipe's diameter. Brady™ Roll Form Pipe Markers are made of Pressure Sensitive Vinyl and display text with clear color contrast.
Brady™ Ammonia (IIAR) Pipe Markers, Legend: HSD/VAP/HIGH/Ammonia, B-946 Self-Sticking Vinyl
For use in labeling ammonia piping and its contents. Brady Ammonia (IIAR) Pipe Markers help create a safer, more efficient work environment.
| Format | Die-cut |
|---|---|
| Display Text | IIAR Abbreviation: HSD; Legend: Ammonia; Physical State: VAP; Pressure Level: HIGH |
| Color | Black,Blue,Red,Yellow |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| For Use With (Application) | Pipe and Valve marking |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ BradySnap-On™ Pipe Markers, Legend: AMMONIA
Installs quickly and easily in older facilities or new construction
| Display Text | Legend: AMMONIA |
|---|---|
| Color | Black,Yellow |
| Material | Plastic |
Brady™ Steam High Performance Pipe Marker, 8 to 10 in., Black on Yellow
Strap-On High Performance Pipe Markers (B-689) are printed plastic sheets with sealed color graphics for use on pipes in harsh environments.
Brady™ Steam High Performance Pipe Marker, 10 in. or larger, Black on Yellow
Strap-On High Performance Pipe Markers (B-689) are printed plastic sheets with sealed color graphics for use on pipes in harsh environments.
Brady™ Sulfuric Acid High Performance Pipe Marker, 0.375 to 0.5 in., Black on Orange
Wrap Around High Performance Pipe Markers (B-689) are coiled, printed plastic sheets with sealed color graphics for use on pipes in harsh environments.
Brady™ Roll Form Pipe Marker: FUEL OIL
Provide clear notice to workers by identifying pipe contents and flow without the hassle of precise measurement around a pipe's diameter. Brady™ Roll Form Pipe Markers are made of Pressure Sensitive Vinyl and display text with clear color contrast.
Brady™ Roll Form Pipe Marker: HYDROGEN SULFIDE
Provide clear notice to workers by identifying pipe contents and flow without the hassle of precise measurement around a pipe's diameter. Brady™ Roll Form Pipe Markers are made of Pressure Sensitive Vinyl and display text with clear color contrast.
Brady™ Roll Form Pipe Marker: CHILLED WATER
Provide clear notice to workers by identifying pipe contents and flow without the hassle of precise measurement around a pipe's diameter. Brady™ Roll Form Pipe Markers are made of Pressure Sensitive Vinyl and display text with clear color contrast.
Brady™ Self-Sticking Pipe Marker Labels: STEAM SUPPLY
Identify pipe content and flow direction. Brady™ Self-Sticking Pipe Marker Labels are ideal for on-the-spot repair or replacement of damaged or missing markers.
| Format | Roll |
|---|---|
| Description | Compatible Surface Types: Smooth |
| Thickness (English) | 0.0033 in. |
| Display Text | STEAM SUPPLY |
| Color | Black,Yellow |
| Material | Plastic (B-736) |
| For Use With (Application) | Pipe and Valve Marking |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Roll Form Pipe Markers, Legend: (Blank)
Provides clear notice to workers to identify pipe content and flow without the hassle of precise measurement around the pipe's diameter. Brady Roll Form Pipe Markers, Legend: (Blank) is made of Pressure Sensitive Vinyl.
| Width (English) | 8 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 9.1 m |
| Length (English) | 30 ft. |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Width (Metric) | 20.3 cm |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Roll Form Pipe Marker: ACID
Provide clear notice to workers by identifying pipe contents and flow without the hassle of precise measurement around a pipe's diameter. Brady™ Roll Form Pipe Markers are made of Pressure Sensitive Vinyl and display text with clear color contrast.
Brady™ Chlorine High Performance Pipe Marker, 0.375 to 0.5 in.
Wrap Around High Performance Pipe Markers (B-689) are coiled, printed plastic sheets with sealed color graphics for use on pipes in harsh environments.
| Adhesive Type | Non-adhesive |
|---|
Brady™ Intake Plenum Duct Marker, White on Green
Plenum-Rated Aluminum Pipe and Duct Markers withstand extreme temperatures, moisture, abrasion and chemicals without yellowing, fading, peeling or becoming brittle.
| Adhesive Type | Acrylic |
|---|